Świat bębnów to blog poświęcony parkusjonaliom. Od bębnów, przez perkusję do marakasów.
Monday December 10th 2018

Mało znane instrumenty perkusyjne

 

Zwykle instrumenty perkusyjne tworzą jasne i proste skojarzenia. Zwykle kojarzona jest z nimi perkusja – instrument wyjątkowo głośny i monumentalny. Jednakże, niektóre instrumenty perkusyjne są mniejsze i o wiele cichsze.

Marakasy – małe instrumenty muzyczne

Za przykład małych instrumentów perkusyjnych posłużyć mogą z całą pewnością marakasy. Zaliczane są one do gruchawek i wyglądem przypominają najzwyklejsze grzechotki. Zwykle są jednak nieco większe oraz konstruuje się je z innych materiałów.

Materiałami wykorzystywanymi do tworzenia klasycznych marakasów jest glina, bądź też skorupa owocowa. Z tego typu materiałów konstruowana jest puszka rezonansowa instrumentów. Niemniej jednak, dzisiaj coraz częściej materiały te zastępowane są plastikiem, a nawet drewnem lub metalem. W środku puszki musza natomiast znajdować się niewielkie przedmioty odpowiedzialne za wydawanie z instrumentu dźwięków. Tradycyjnie używano nasion, ewentualnie niewielkich kamyczków. Dzisiaj zdarza się, że służą do tego różne syntetyki- sprawdź na DrumCenter.pl.

Co oprócz marakasów?

Warto zauważyć, że marakasy to nie jedynie niewielkie, niczym nie przypominające olbrzymiej perkusji instrumenty perkusyjne. Innym tego typu instrumentem jest np. tamburyn. Jest to swego rodzaju połączenie bębna z gruchawką. Nie bez przyczyny alternatywną nazwą tego instrumentu jest bębenek baskijski. Można bowiem grać na tamburynie przez wydobywanie dźwięków z membrany, w którą się uderza. Można jednak również zwyczajnie potrząsać instrument, wprawiając w ruch specjalne blaszki.

More from category

Wykorzystaj umiejętność gry na perkusji

Nauka gry na instrumencie muzycznym jest świetnym pomysłem. Naukowcy udowodnili, że wpływa ona pozytywnie na [Read More]

Strojenie djembe
Strojenie djembe

Djembe to niezwykle popularny instrument perkusyjny, który pochodzi z Zachodniej Afryki. Obecnie stosowany jest na [Read More]

Co warto wiedzieć o tamburynie?
Co warto wiedzieć o tamburynie?

Z pewnością większość ludzi instrumenty perkusyjne kojarzy z hałaśliwymi talerzami i ogromnymi bębnami. [Read More]

Pages

Interesting Sites

    Archives