Świat bębnów to blog poświęcony parkusjonaliom. Od bębnów, przez perkusję do marakasów.
Monday December 10th 2018

Strojenie djembe

Djembe to niezwykle popularny instrument perkusyjny, który pochodzi z Zachodniej Afryki. Obecnie stosowany jest na całym świecie, głównie w nurtach muzycznych, które odwołują się do tradycji afrykańskiego folkloru ludowego oraz muzyki reggae. Jego obecność można zaobserwować zarówno na estradzie, jak i ulicy.

Co to jest djembe?
Djembe to rodzaj bębna, który składa się z drewnianego korpusu, którego kształt upodabnia się nieco do kielicha. Na górze korpusu wykonanego z pnia drzewa znajduje się membrana, inaczej określana mianem naciągu. Jest ona wykonana ze skóry, zazwyczaj kozła. Może być ona przymocowana do obręczy przy pomocy śruby lub sznurka. Gra na instrumencie odbywa się poprzez uderzanie dłonią w membranę.

Jak nastroić djembe?
Djembe to instrument, który podobnie jak wszystkie inne instrumenty perkusyjne można stroić. Proces ten polega na odpowiednim ustawieniu naprężenia membrany. Wpływa to na jakość dźwięku i rodzaj brzmienia. Od tego, jak mocno naprężymy membranę zależeć będzie, jak wysoki dźwięk uzyskamy z instrumentu. Ważna jest tutaj zarówno siła naprężenia naciągu, jak i jego zestrojenie, czyli dążenie do sytuacji, w której na każdej wysokości krawędzi instrument będzie wydawał dźwięk o tym samym tonie. Luźne ustawienie membrany powoduje uzyskanie długiego wybrzmiewania dźwięków. Im naprężenie będzie silniejsze, tym krótsze dźwięki uzyskamy. Odpowiednie nastrojenie instrumentu wyeliminuje również niepożądane dźwięczenie i brzęczenie, które spowodowane jest nadmierną pracą stalowych obręczy.

Zobacz więcej na: https://drumcenter.pl/pol_m_Perkusjonalia_djembe-424.html

More from category

Wykorzystaj umiejętność gry na perkusji

Nauka gry na instrumencie muzycznym jest świetnym pomysłem. Naukowcy udowodnili, że wpływa ona pozytywnie na [Read More]

Mało znane instrumenty perkusyjne
Mało znane instrumenty perkusyjne

  Zwykle instrumenty perkusyjne tworzą jasne i proste skojarzenia. Zwykle kojarzona jest z nimi perkusja – [Read More]

Co warto wiedzieć o tamburynie?
Co warto wiedzieć o tamburynie?

Z pewnością większość ludzi instrumenty perkusyjne kojarzy z hałaśliwymi talerzami i ogromnymi bębnami. [Read More]

Pages

Interesting Sites

    Archives